Czym jest choroba według Tombaka?

tombakProfesor dr hab.  Michał Tombak (biochemik), członek Rosyjskiej Akademii Nauk, absolwent Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu im. K. Ciołkowskiego, należy do światowej elity wybitnych specjalistów od naturalnych metod leczenia. Przez wiele lat był dyrektorem Naukowego Centrum Zdrowia w Moskwie oraz wykładowcą w Rosyjskiej Akademii Naturalnych Metod Leczenia. Jego książki są rozchwytywane na całym świecie. Pisze w nich jak postępować by funkcjonować sprawnie przez długie lata, cieszyć się życiem, uwierzyć w możliwości i siły witalne własnego organizmu. Tombak  podkreśla, iż zdrowie to przede wszystkim ścisły związek tego co jemy, z tym jak oddychamy i jak dbamy o nasze ciało i psychikę. Słynie z kontrowersyjnych dla większości ale niezwykle skutecznych a jednocześnie prostych w wykonaniu metod oczyszczanmia organizu,opartych na tysiącletnich tradycjach naturalnej medycyny wschodu i zachodu.

5 przyczyn, które niszczą zdrowie człowieka wdług prof dr. hab Michała Tombaka:

Zaniedbany kręgosłup  Minimalne zwichnięcia kregów mogą być spowodowane mało ruchliwym trybem życia, nieprawidłowym ułożeniu ciała podczas pracy lub jakiś gwałtowny ruch. Zwichnięty kręg uciska nerwy i naczynia krwionośne, które są powiązane z mięśniami i konkretnymi organami  ciała. Jeśli nerw jest uszkodzony, to i organ którym on kieruje źle funkcjonuje.

Nieprawidłowe oddychanie Według danych niemieckich uczonych aż 9 osób z 10 oddycha nieprawidłowo. Dlaczego tak się dzieje? Małe dziecie oddychają przeponowo, gdy wdychają powietrze brzuch im pęcznieje, rozszerza się, a podczas wydechu kurczy. Przy takim sposobie oddychania płucom daje się dużo przestrzeni i one pobierają w siebie powietrze częścią środkową i dolną. Im więcej tlenu dostanie się do płuc przy wdechu, tym lepsza jest wentylacja płuc i tym większa ilość erytrocytów krwi otrzymuje energię i tlen. A to oznacza, że praktycznie wszystkie reakcje utleniania odbywają się bez tworzenia się szkodliwych toksycznych produktów dla organizmu. Właśnie dzięki dzieci są ruchliwe, energiczne, wesołe. Typ oddychania człowieka dorosłego jest zupełnie inny. Z wiekiem na skutek mało ruchliwego trybu życia, skrzywień kręgosłupa, nadwagi, itd. człowiek zaczyna oddychać inaczej, a mianowicie: przy wdechu wznoszą się ramiona i kości obojczyka, żebra rozchodzą się na boki, brzuch jest wciągnięty, klatka piersiowa się rozszerza. Przy takim sposobie oddychania, który nazywa się górnym, działa tylko górna, najmniejsza część płuc, zazwyczaj powietrza nie starcza i człowiek zmuszony jest oddychać często . Tlen dochodzi do płuc małymi porcjami. Płuca zaczynają pracować intensywniej z dużym obciążeniem, ale tylko w swojej górnej części, co doprowadza do przedwczesnego zużycia komórek. W tkankach płuc tworzą się “martwe strefy” z martwych, niefunkcjonujących komórek. Im człowiek staje się starszy, tym większa ilość komórek przestaje brać udział w procesie oddychania. Organizm odczuwa ciągły głód tlenowy. To staje się przyczyną chorób nie tylko organów oddechowych, ale również układu kwionośnego, wątroby, nerek.  Nieprawidłowe oddychanie — to jedna z głównych przyczyn pojawienia się nadciśnienia, cukrzycy, chorób alergicznych. Według teorii uczonych, jeśli człowiek nauczy się oddychać przeponowo, i jeszcze na dodatek zwolni oddychanie, to pozwoli to zahamować proces starzenia o 30—40 lat i ustrzec się przed wieloma chorobami. O tym, że wszyscy ludzie długowieczni oddychają powoli wiadomo już od dawna. Kiedy jednego z hinduskich długowiecznych, który miał 130 lat, a wyglądał dwa razy młodziej, zapytano na czym polega sekret jego młodości, odpowiedział on — na prawidłowym oddychaniu (oddychał on l raz na minutę). Im głębiej oddycha człowiek i im mniej razy oddycha w ciągu minuty tym dłuższe jest jego życie.

Zanieczyszczony organizm O higienie zewnętrznej każdy wie z dzieciństwa, natomiast o higienie wewnętrznej wiemy niewiele. Podczas gdy stan naszych wewnętrznych organów określa nasz wygląd zewnętrzny. Mało kto wie, że u dorosłej osoby w jelicie grubym znajduje się od 8 do 15 kg kamieni kałowych, które człowiek nosi przez całe życie. Przeważnie po 40 roku życia grube jelito jest na tyle zapełnione kamieniami, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, utrudniając pracę wątrobie, nerkom i płucom. To jest właśnie istotna przyczyna większości chorób. Dlaczego człowiek podchodzi do własnego zdrowia bez takiej odpowiedzialności? Jeśli nie będziemy sprzątać samochodu wewnątrz chociażby rok, nazbiera się brudu i kurzu. Tymczasem większość ludzi przez całe życie “nie sprząta” wnętrza swojego organizmu i dlatego po czterdziestym roku życia organizm jest tak zmęczony walką z zanieczyszczeniami, złogami, i chorobotwórczymi bakteriami, że zaczyna być bardziej podatny na choroby. Popatrzmy na siebie uważnie — trudno znaleźć człowieka który byłby po przekroczeniu tej magicznej granicy zupełnie zdrowy. Weźmy dla przykładu przeciętną rodzinę. Babcia ma ciągle bóle w stawach, kolanach, kościach, słaby wzrok. Dziadek ma chore serce, choroby układu pokarmowego, lub astmę. Ojciec kłopoty z trawieniem i bóle w kręgosłupie, mama częste zaparcia, ciągle bóle głowy. Po praniu lub myciu okien cierpi na bóle w plecach itp. Dzieci noszą okulary, są alergikami, na twarzy i ciele mają wypryski, pryszcze, ciągle trapią je katary i przeziębienia. W telewizji często reklamowane są “cudowne” środki na pryszcze, próchnicę, bóle w stawach, katar. Ale tak naprawdę wszystkie te środki są tylko walką ze skutkami, które widzimy na zewnątrz, a których przyczyny znajdują się wewnątrz nas. Więcej informacji o oczyszczaniu organizum według Tombaka.

Nieprawidłowe odżywianie    Według Tombaka współczesne pożywienie składa się z produktów żywnościowych wyselekcjonowanych zgodnie z trzema zasadami: * musi być kaloryczne, żeby sycić się mniejszą ilością pokarmu,  *        musi być łatwe do przyrządzenia, bo dzisiejsza pani domu ma zbyt mało czasu, * musi być łatwe do pochłonięcia, żeby zęby nie wykonywały niepotrzebnej pracy (współczesny człowiek nie ma czasu na przeżuwanie swojego obiadu). Zgodnie z tymi zasadami mięso znacznie wyprzedza warzywa, bo żeby zaspokoić głód potrzeba go mniej. Białe pieczywo jest lepsze od ciemnego, bo łatwiej sieje przeżuwa. Oczyszczony ryż i cukier wyglądają bardziej zachęcająco. Porcjowane, zamrożone produkty  wypierają świeże, ponieważ wymagają mniej pracy w kuchni. Nawet świeże soki są zamieniane na konserwowe. Ten typ odżywiania uważany jest za osiągnięcie współczesnego postępu, szkodzi nawet bardzo silnym ludziom. Słabsi zaczynają cierpieć znacznie wcześniej, ale najcięższe skutki można zaobserwować u dzieci. Tombak twierdzi, że prawidłowe łaczęnie produtów jest drogą do zachowania (odzyskania) prawidłowego zdrowia. Wiecej informacji o prawidłowym łaczeniu pokarmów według Tombaka.

Brak umiejętności cieszenia się życiem  Wszystko co jest dobre i złe w naszym życiu — to wynik naszego sposobu myślenia, wpływającego na to, co się z nami dzieje.  Zgodnie z prawem energii na każde działanie istnieje równeż mu przeciwdziałanie. Myśl — to produkt energetyczny naszego mózgu i ona bezwarunkowo powróci do nas w naszych sprawach i postępowaniu. A jeśli nasze myśli są przepełnione gniewem i negatywnościa,bólem, smutkiem i uczuciem zemsty, tow jakie czyny mogą się one przerodzić?… Kontrolować swoje zdrowie i życie można kontrolując swoje słowa i myśli. Wszyscy żyjemy myślami — stereotypami. Jeśli myśli są pozytywne, to w życiu zazwyczaj nas czeka wszystko co najlepsze, jeśli dominują myśli negatywne — to i życie staje się nieudane i trudne. Jak się okazuje, nasze myśli stanowią nie tylko o naszych powodzeniach i klęskach życiowych, a także odgrywają znaczącą rolę w naszym zdrowiu, wpływając na nie.  Jeśli człowiek przyzwyczaił się do krytykowania wszystkich i wszystkiego, to zaczynają go boleć stawy i mięśnie; jeśli w człowieku dominuje gniew i nienawiść, to jego organizm jak gdyby się spalał, jest atakowany przez różne infekcje (choroby wątroby). Długo pamiętana doznana kiedyś krzywda rozkłada “pożera” ciało i w końcu  prowadzi do powstawania nowotworów i rozwoju chorób onkologicznych. Człowiek, który nieustannie ma poczucie winy również cierpi na różnorodne dolegliwości, które się  pojawiają w całym ciele. Nasuwa się jasny wniosek: należy obowiązkowo jak najszybciej pozbyć się negatywnych myśli — stereotypów, wtedy kiedy jeszcze jesteśmy zdrowi, niż usiłować wykorzenić je ale już po pojawieniu się choroby. Kontrola swoich myśli i uczynków skierowana na ciągłe myślenie pozytywne, tworzenie  pozytywnych myśli – stereotypów – to droga nie tylko do zdrowia psychicznego, ale również i fizycznego. Każdy człowiek powinien ciągle wypracowywać w sobie umiejętność życia szczęśliwie.

Źródła:
150 zdrowie

Advertisements

Leave a Reply ✿ Dodaj komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s