What is Epsom salt? Czym jest sól epsom?

eO soli  epsom usłyszałam dopiero tutaj w Irlandii. Ten krystaliczny biały proszek ma swoje szerokie zastosowanie terapeutyczne, używa się go do zabiegów kosmetycznych jak i terapii zdrowotnych. Nazwa soli wzięła się od nazwy angielskiego kurortu pod Londynem, dlatego nazywana jest również solą angielską albo gorzką. Inna nazwa to siarczan magnezu – jest to naturalny ogólnodostępny środek, który już od dawna gości w moim domu. Przy mojej łuszczycy, ulgę przynoszą kąpiele. Siarczan magnezu świetnie zastąpi każdy chemiczny peeling do ciała, można również dodawać sól do  kremów, maści, szamponów, odżywek i wielu innych kosmetyków. Na końcu zamieszczę przepisy. Warto wspomnieć, że za liczne funkcje biologiczne siarczanu magnezu odpowiada specyficzna budowa cząsteczki, jak i dwóch wchodzących w jej skład pierwiastków: magnezu i siarki. Magnez jest niezbędny do wielu procesów enzymatycznych, gdyż w jego skład wchodzi ponad 300 enzymów, w tym te odpowiedzialne za wytwarzanie energii w komórkach. Z tego właśnie powodu niedobór magnezu odbija się na wszystkich organach, zwłaszcza tych, w których występuje duże zapotrzebowanie na energię, jak serce, mózg, mięśnie. Podobnie siarka jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania żywych komórek. Za to przy niedoborze siarki występuje nadmierne rogowacenie naskórka, łamliwość i wypadanie włosów, choroby paznokci, złe samopoczucie. Przynosi ona korzyści w różnych problemach skórnych takich jak wągry, zaskórniki, łuszczyca, łupież. Dowiedziono, że siarka pomaga w leczeniu zapalania stawów i różnych form artretyzmu, w tym zwyrodnienia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Po ciężkim dniu biegania, gdzie króluje zmęczenie albo ból nóg nic nie przynosi mi ulgi jak kąpiel. Co do siarki to stosuję  mydło siarkowe od czasu do czasu i przyznaje, że wspaniale oczyszcza. Popularnym sposobem leczenia siarką są kąpiele błotne, ale ten sam efekt można osiągnąć dzięki soli Epsom. Prostym sposobem zastosowania soli Epsom jest gorąca kąpiel z szklanką soli. Zaabsorbowany przez skórę siarczan magnezu utrzymuje się we krwi 4 do 9 godzin i po tym czasie zostaje wydalony z moczem. Będąc w Polsce parę dni temu zapytałam w aptece o sól epsom, niestety ani soli, ani siarczanu magnezu farmaceutka nie znała. Można kupić w sklepie internetowym, koszt około 22 zł za kg. Na wyspach sól epsom jest ogólnodostępna, za opakowanie 500g płace około 4e w Bootsie, a za opakowanie 4kg 12e w aptece. Taniej wychodzi większe opakowanie, używam 2-3 razy w tygodniu po szklance na kąpiel. Uważam, że cenowo to nie wychodzi drogo, a działa lepiej na skórę niż nie jeden, jak nie każdy sztuczny drogi kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji ciała lub twarzy.

 e3

Szerokie zastosowanie siarczan magnezu 

Sól Epsom składa się z magnezu, który słynie z właściwości odmładzających. Sól taka ma szerokie zastosowanie w urodzie, powszechnie znana jako sól gorzka w rzeczywistości nie jest solą, lecz naturalnie czystym związkiem mineralnym siarczanu magnezu.. Zdziwiłam się trochę, że farmaceutka nie znała tej nazwy, z drugiej strony wszystkiego można się spodziewać, jak zapytałam o niacynę to też zrobiła minę… gdy wspomniałam, że to witamina B3 to usłyszałam, że nie ma takiej witaminy…. Jak już wspominałam używam soli 2-3 razy w tygodniu po szklance na wannę, 30minutową gorąca kąpiel do tego dodaje kilka kropelek olejku z drzewa herbacianego (tea tree oil). Po kąpieli smaruje całe ciało łącznie z buzią olejem kokosowym. Najlepszą ulgę przynosi kąpiel wieczorem, gdzie po gorącej kąpieli można wskoczyć od razu pod kołderkę i się wygrzać:) Rozpuszczona w wodzie sól  absorbowana jest przez skórę, przez co uzupełnia zawartość magnezu w organizmie. Eksperci uważają, że kąpiel w soli Epsom co najmniej trzy razy w tygodniu dostarcza wiele energii, poprawia samopoczucie oraz ogólny wygląd skóry. Ze względu na swoje właściwości relaksacyjne, przypisuje się jej również naturalne obniżenie ciśnienia krwi. Regularne kąpiele łagodzą także bóle wywołane stanem zapalnym, zmniejszają wysypkę i zmiękczają skórę. Oprócz tego robię sobie peelingi oczyszczające do ciała, wystarczy garść soli wymieszać z łyżką olejku do masażu lub oliwy. Jak robię peeling twarzy mieszam pół łyżeczki soli z niewielką ilością oleju rycynowego (castor oil). Można użyć innego łagodnego olejka, ja uważam, że castor jest najlepszy. Jeśli ktoś ma problemy ze zaskórnikami można dodać kilka kropelek jodyny lub olejka z drzewa herbacianego (tea tree oil). Ostatnio wypróbowałam sól na zwiększenie objętości włosów!! Muszę przyznać, że jakiś super efektów nie widziałam, może dlatego, że trzymałam tylko 20min na głowie i mam z natury kręcone włosy… za to moja przyjaciółka przenosiła na głowie odżywkę całe sobotnie dopołudnie i widziałyśmy różnice…:) Aby otrzymać taką odżywkę należy wymieszać w kubku równą części soli i odżywki do włosów, takiej którą używacie na co dzień, wstawić kubek  do gorącej wody, wymieszać, jak mikstura się podgrzeje i sól rozpuści it’s ready to go! Wmasować  we włosy. Na opakowaniu napisane jest, że po 20 -50 minutach dokładnie spłukać ale uważam, że można ten czas znacznie wydłużyć:) Efekt będzie lepszy, zresztą każdy ma inne włosy i na każdego podziała inaczej. Warto wypróbować.

Naturalny siarczan magnezu może posłużyć zamiast leków na wiele dolegliwości, jeśli będziecie szukać więcej informacji na ten temat na pewno spotkacie się z opinią, że  nie jest zalecany przez lekarzy;) Jak większość naturalnych  metod w dzisiejszych czasach, na których przemysł farmaceutyczny nie może zarobić…. Koszt produkcji siarczanu magnezu jest tak niski, że nawet służy do odśnieżania! Aczkolwiek nie jestem pewna czy można taką sól stosować do zabiegów kosmetycznych. W sumie wcale bym się nie zdziwiła jeśli można… W sklepie ze zdrową żywnością sól himalajska kosztuje około 10e!! a w sklepie orientalnym 2e!! Takich paradoksów cenowych znam dużo. Stosowana wewnętrznie, działa skutecznie jako środek przeczyszczający. Zawarte w soli siarczany stymulują trzustkę, co poprawia ogólne trawienie. Sól eliminuje także toksyny środowiskowe i pozostałości leków w organizmie. I to jest drugi powód dla, którego tak sobie cenią sól. Żyjemy w tak zanieczyszczonym świecie(woda, ziemia, pestycydy,chemtrails itp), że takie oczyszczanie jest konieczne. Jesteśmy truci z każdej strony,  gdzieś kiedyś nawet czytałam, że kapiel w soli oczyści ciało po ataku nuklearnym!! Jak można wywnioskować z powyższego opisu, Epsom sól może pomóc w wielu codziennych problemach. Używanie jej jako zamiennika wielu leków, czy substancji chemicznych sprawi, że Twoje problemy zostaną wyeliminowane szybko, skutecznie i przede wszystkim zdrowo. Inne lecznicze zastosowania soli:

 

 • Zwichnięciach, stłuczeniach, ukąszeniach owadów, zapaleniu stawów, opuchliźnie, bolesności stawów i mięśni – aby zmniejszyć ból i obrzęk należy moczyć obolałe miejsca ciała w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub wykonać ciepły kompres (należy rozpuścić 2 szklanki soli w gorącej wodzie. Następnie zmoczyć czystą gazę i nałożyć na miejsce wymagające zabiegu).
 • Grzybica stóp – moczyć stopy w solance, przy grzybicy paznokci należy moczyć paznokcie trzy razy dziennie w ciepłej wodzie z garścią soli.
 • Nieprzyjemny zapach stóp: moczyć stopy w misce z ciepłą solanką przez 10 minut.
 • Dna moczanowa (podagra): jest to schorzenie, które najczęściej atakuje staw dużego palca u nogi, powodując opuchliznę i niezwykle ostry ból. Do miski z ciepłą wodą dodać 2 – 3 łyżki soli i moczyć nogę przez pół godziny.
 • Zaparcia – spożywany doustnie działa przeczyszczająco, nigdy nie próbowałam i nie zalecam w taki sposób się przeczyszczać bez jakiej kolowiek wiedzy na ten temat!!

Ostatnio odświeżyłam trochę wiedzę na temat soli i znazłam jej szersze zastosowanie w domu i ogrodzie:) Podlewam moje warzywka i ziółka wodą z dodatkiem siarczanu magnezu. Znalazłam też przepis na wzbogacenie ziemi, odżywka na któtą składają się skorupki od jajek, sól epsom i fusy od kawy.  Inne zastosowania:

 • Środek do czyszczenia płytek: Wymieszać równe części soli i płynu do mycia naczyń. Używać jak mleczka do czyszczenia.
 • Zapora na ślimaki: rozsyp sól w miejscach, które mają ślimaki omijać.
 • Środek do mycia rąk: wymieszaj sól z oliwką. Używaj do skutecznego mycia rąk.
 • Nawożenie roślin doniczkowych: dodaj łyżkę soli na 2 litry wody.
 • Utrzymanie zielonego trawnika: magnez jako kluczowy element chlorofilu jest składnikiem odżywczym, który zapobiega żółknięciu liści i utraty zielonego koloru. Stosować 1 łyżkę soli na 2 litry wody.
 • Środek owadobójczy: sól Epsom jest ekologicznym środkiem, za pomocą którego można zwalczać szkodniki atakujące rośliny balkonowe i w ogrodzie.

e2

What are the health benefits of using Epsom salt?

Epsom salt is a naturally occurring pure mineral compound of magnesium and sulfate. Long known as a natural remedy for a number of ailments, Epsom salt has numerous health benefits as well as many beauty, household and gardening-related uses. The wonders of Epsom salt have been well known for hundreds of years and unlike other salts, Epsom salt has beneficial properties that can soothe the body, mind and soul. Some of the countless health benefits include relaxing the nervous system, curing skin problems, soothing back pain and aching limbs, easing muscle strain, healing cuts, treating cold and congestion, and drawing toxins from the body. One of the simplest ways to ease stress and stress-related problems is to soak in a tub full of hot water with a few cups of epsom salt. With my psoriasis I’m taking a bath with Epsom salt 3 times per week and I’m finding really soothing for my skin, after each bath I feel relaxed, my skin is softer and I feel younger:)

Eases stress and relaxes the body

Stress drains the body of magnesium and increases levels of adrenaline. When dissolved in warm water, Epsom salt is absorbed through the skin and replenishes the level of magnesium in the body. The magnesium helps to produce serotonin, a mood-elevating chemical within the brain that creates a feeling of calm and relaxation. Research shows that magnesium also increases energy and stamina by encouraging the production of ATP (adenosine triphosphate), the energy packets made in the cells. Experts believe that bathing with Epsom salt at least three times a week helps you to look better, feel better and gain more energy. Magnesium ions also relax and reduce irritability by lowering the effects of adrenaline. They lower blood pressure, create a relaxed feeling, improve sleep and concentration, and help muscles and nerves to function properly.

Relieves pain and muscle cramps

An Epsom salt bath is known to ease pain and relieve inflammation, making it beneficial in the treatment of sore muscles, bronchial asthma and migraine headaches. In addition, it has been known to heal cuts and reduce soreness from childbirth. Mix a thick paste of Epsom salt with hot water and apply to get soothing comfort. .

Helps muscles and nerves function properly

Studies show that Epsom salt can help regulate electrolytes in your body, ensuring proper functioning of the muscles, nerves and enzymes. Magnesium is also known to be critical in the proper use of calcium, which serves as a main conductor of the electric impulses in your body.

Helps prevent hardening of arteries and blood clots

Epsom salt is believed to improve heart health and help prevent heart disease and strokes by improving blood circulation, lowering blood pressure, protecting the elasticity of arteries, preventing blood clots and reducing the risk of sudden heart attack deaths.

Makes insulin more effective

Proper magnesium and sulfate levels increase the effectiveness of insulin in the body, helping to lower the risk or severity of diabetes.

Relieves constipation

Numerous studies have revealed that Epsom salt can be used to treat constipation. Taken internally, Epson salt acts as a detoxifying agent for colon cleansing. The salt acts like a laxative by increasing water in the intestines and can bring about temporary relief from constipation. However, it is strictly warned that Epsom salts should not be used to relieve constipation without the consultation of a physician.

Eliminates toxins from the body

The sulfates in Epsom salt help flush toxins and heavy metals from the cells, easing muscle pain and helping the body to eliminate harmful substances. Your skin is a highly porous membrane and adding the right minerals to your bathwater triggers a process called reverse osmosis, which actually pulls salt out of your body, and harmful toxins along with it.

What are other uses of Epsom salt?

Whether you like a relaxing soak or wish to enhance your beauty effortlessly, making Epsom salt a part of your daily routine can add a whole lot of goodness to your way of life. To experience the numerous health benefits of Epsom salt, take relaxing, stress-relieving Epsom salt baths three times weekly by adding 2 cups Epsom salt to a warm bath and soaking for at least 12 minutes. For the added benefit of moisturizing your skin, add 1/2 cup olive oil or baby oil. Do not use soap as it will interfere with the action of the salts. Try to rest for about two hours afterwards. If you have arthritic joints move them as much as possible after an Epsom salt bath to prevent congestion in the joints. I always like to add few drops of tea tree oil;)

As a foot bath, pamper weary feet by adding 1/2 cup of Epsom salt to a basin of warm water. Relax and soak feet for 20 minutes. If you like, rub away any calluses using a pumice stone. Dry feet, then add two drops of peppermint essential oil to your favorite natural moisturizer, like shea or coconut butter, and rub in thoroughly to lock in the moisture. If you are pregnant or have any health concerns, check with your doctor before using Epsom salts.

 HEALTH

 • Athlete’s Foot – Soak feet in an Epsom salt bath to help relieve the symptoms of Athlete’s Foot.
 • Remove splinters – Soak affected skin area in an Epsom salt bath to draw out the splinter.
 • Treat toenail fungus – Soak your affected toes in hot water mixed with a handful of Epsom salt three times a day.
 • Soothe sprains and bruises – Add 2 cups Epsom salt to a warm bath and soak to reduce the pain and swelling of sprains and bruises.
 • Ease discomfort of Gout – Ease the discomfort of gout and reduce inflammation by adding 2-3 teaspoons of Epsom salts into a basin and immersing the affected foot/joint. The water should be as hot as it is comfortable. Soak for about 30 minutes.

BEAUTY

 • Exfoliate dead skin – In the shower or bath, mix a handful of Epsom salt with a tablespoon of olive oil or castor oil and rub all over your wet skin to exfoliate and soften. Rinse thoroughly. After this I always use coconut oil to moisturize body and face. 
 • Exfoliating face cleanser – To clean your face and exfoliate skin at the same time, mix a half-teaspoon of Epsom salt with your regular cleansing cream. Gently massage into skin and rinse with cold water.
 • Dislodge blackheads – Add a teaspoon of Epsom salt and 3 drops iodine into a half cup of boiling water. Apply this mixture to the blackheads with a cotton ball.
 • Remove foot odor – Mix a half cup of Epsom salt in warm water and soak your feet for 10 minutes to remove bad odor, sooth achy feet, and soften rough skin.
 • Remove hairspray – Combine 1 gallon of water, 1 cup of lemon juice, and 1 cup Epsom salt. Cover the mixture and let set for 24 hours. The next day, pour the mixture into your dry hair and leave on for 20 minutes before shampooing as normal.
 • Hair volumizer – Combine equal parts deep conditioner and Epsom salt and warm in a pan. Work the warm mixture through your hair and leave on for 20 minutes. Rinse thoroughly.

HOUSEHOLD & GARDENING

 • Clean bathroom tiles – Mix equal parts Epsom salt and liquid dish detergent and use as a scrub on bathroom tile.
 • Prevent slugs – Sprinkle Epsom salt on or near interior entry points to prevent slugs.
 • As a hand wash – Mix Epsom salt with baby oil and keep by the sink for an effective hand wash.
 • Fertilize your houseplants – most plants need nutrients like magnesium and sulfur to stay in good health and epsom salt makes the primary nutrients in most plant foods (nitrogen, phosphorus   potassium) more effective. Sprinkle epsom salt once a weekly to help nourish your houseplants  flowers and vegetables. I use combination of coffee grounds, epsom salt and egg shells for fertilizer.
 • Keep your lawn green – Magnesium sulfate crystals, when added to the soil, provide vital nutrients that help prevent yellowing leaves and the loss of green color (magnesium is an essential element in the chlorophyll molecule) in plants. Add 2 tablespoons of Epsom salt to a gallon of water and sprinkle on your lawn to keep the grass healthy and green.
 • Insecticide spray – Use Epson salts on your lawn and in your garden to safely and naturally get rid of plant pests.
Advertisements

2 responses to “What is Epsom salt? Czym jest sól epsom?

 1. Bardzo dziękuje! Jestem bardzo wdzięczna za ciekawe informacje! Bardzo proszę o info jak zrobić samemu kremy….

 2. Polecam wypróbować sól Epsom w większej ilości w kabinie floatingowej, jest tam rozpuszczone aż 500kg tej soli i taka “kąpiel” działa na człowieka mega relaksująco:)

Leave a Reply ✿ Dodaj komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s