Szkodliwość antyperspirantów z aluminium. Dangers of aluminium in antiperspirants.

deo

d

Być może słyszeliście o powiązaniu raka piersi z antyperspirantem. Coraz więcej się mówi na ten temat i coraz więcej badań jest podejmowanych w tym kierunku. Problem polega na tym, że aktywne składniki dezodorantów i antyperspirantów takie jak aluminium, parabeny i konserwanty  mogą powodować raka piersi u kobiet i raka prostaty u mężczyzn (tak samo zresztą jak tłusty nabiał!!). Ja używam antyperspirantu bez aluminium już prawie 2 lata, w zeszłym tygodniu akurat mi się skończył, gdy poszłam do Boots’a – lokalnej drogerii – zdziwiłam się szerokim wyborem. Zawsze mi się wydawało, że mieli tylko 2 rodzaje, jeden tak zwany naturalny Kryształ i ten co zawsze kupuje  marki Bionsen. Tym razem na półce było z 7 różnych marek. Nie wiem czy ten wybór jest spowodowany większym zainteresowaniem ze strony konsumentów, czy zawsze tam były a ja ich nie widziałam;) Kupiłam firmy Sanex 0% aluminium, 0% parabenów i 0% alkoholu. Bionsen był dobry ale nie najlepszy, w sumie to w spray’u był dobry, a po kulce  się pociłam! Dziwne ten sam skład, ta sama marka, inna struktura i  inne działanie…:D Pamiętam jak dziś, gdy pierwszy raz użyłam antyperspirantu bez aluminium, po spryskaniu jest mokry efekt, dezodorant nie wsiąka automatycznie w skórę tak jak w większości przypadków, chwilę należy odczekać zanim ubierze się bluzkę. Trzeba się przyzwyczaić, zaletą jest efektywne działanie, ładny zapach, no i brak aluminum i parabenów!! Po tygodniu stosowania Sanex mogę powiedzieć, że nie jest mokry jak Bionsen, wsiąka automatycznie, ładnie pachnie ale się pocę bardziej niż po Bionsenie! Obie te marki są pozbawione aluminium i parabenów ale i tak lista składników jest długa i chemiczna!! Następnym razem wypróbuje naturalny Kryształ, a pewnego dnia zrobię sobie domowej roboty antyperspirant z  oleju kokosowego i sody oczyszczonej. Znam łatwy przepis, ale jakoś tam jeszcze nie dotarłam. Do wszystkiego dorastam powoli;) Zaczęłam  od pasty do zębów bez fluoru, potem anyperspirant bez aluminum, potem zamiast kremu do twarzy olej kokosowy, spirulina zamiast maseczki, olej rycynowy, sól epsom, olejek z drzewa herbacianego itp, tak więc pewnego dnia będzie antyperspirant:)

Dlaczego wybierać antyperspiranty bez aluminum?

do

Jak wspomniałam stosowanie w okolicy pachowej kosmetyków z parabenami, np. antyperspirantów ma bardzo silny związek z ryzykiem zachorowania na raka piersi. Rak piersi nie jest jednorodnym schorzeniem, a do jego rozwoju przyczynia się wiele czynników. Dlatego mało prawdopodobne jest, by jeden rodzaj związków odgrywał tu dominująca rolę. Aczkolwiek parabeny już od wielu lat zajmują wysokie miejsce na liście czarnych charakterów kosmetycznych i lepiej ich unikać! Parabeny, to związki stosowane jako konserwanty w kosmetykach, które gromadzą się w tkance sutka i – według brytyjskich naukowców – nie można wykluczyć, że mają udział w rozwoju raka piersi. Problem z parabenami polega na tym, że mogą one naśladować działanie żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu, który pobudza rozwój i wzrost wielu guzów piersi. (tak samo jak syntetyczny estrogen, które niektóre kobiety zażywają podczas menopauzy!)W 2004 r. dr Darbre  z University of Reading w Anglii w artykule “Journal of Applied Toxicology” po raz pierwszy poinformowała o wykryciu tych substancji w próbkach pobranych ze złośliwych guzów piersi od 20 pacjentek (18 z nich miało aluminium w tkance). Późniejsze badania innych naukowców wykazały, że wchłaniają się one z kosmetyków przez skórę i już po godzinie od aplikacji, np. kremu, można je wykryć we krwi. Zrodziło to podejrzenia, że stosowanie w okolicy pachowej kosmetyków z parabenami, np. antyperspirantów, może mieć jakiś związek z ryzykiem zachorowania na raka piersi. Za hipotezą tą przemawiał np. fakt, że większość raków piersi jest zlokalizowana w górnej ćwiartce gruczołu sutkowego, najbliższej pachy.W najnowszych doświadczeniach dr Darbre i jej współpracownicy analizowali występowanie pięciu różnych parabenów w tkankach gruczołu sutkowego 40 kobiet z pierwotnym rakiem piersi, które przeszły mastektomię. Sprawdzano obecność tych związków w czterech lokalizacjach w piersi – od dołu pachowego, aż po mostek. Okazało się, że u każdej pacjentki obecny był, co najmniej jeden z estrów parabenów. Co ciekawe, 7 z 40 pacjentek nigdy nie stosowało kosmetyków pod pachę, jak np. antyperspiranty, które często zawierają parabeny. Oznacza to, że źródłem tych związków musiały być inne produkty – uważają naukowcy. Warto dodać, że sole aluminium spotykane są nie tylko w dezodorantach, ale i innych kosmetykach (np. kremach z filtrem UV) i jedzeniu (szacuje się, że parabeny stosuje się w ponad 13 tysiącach produktów). Według FDA (amerykańskiej agencji żywności i leków)średnia dzienna dawka parabenów osoby ważącej 60 kg stanowi 76 mg, z czego 1 mg pochodzi z żywności, 50 mg z kosmetyków i środków higieny osobistej, a 25 mg z leków). O szkodliwości kremów z filtrami napiszę osobny post. Dodam jedynie, że najlepiej smarować ciało i twarz olejem kokosowym! 
 
Uważam, że warto dobrze się zastanowić, zanim użyjemy kolejny raz dezodorantu i innych kosmetyków z zawartością aluminium. Mnie osobiście przeraża fakt, że ludzie na całym świecie stosują asntyperspiranty, które mogą powodować raka. Jeżleli ktoś ma ochotę pogłębić informację na ten temat, to poniżej podaję kilka linków – zadabaj o zdrowie swoich bliskich i swoje. Pamiętaj, że parabeny to szkodliwe chemikalia dla ludzi, których kiedyś  nie było!! Oprócz dezodorantów znajdują się w szamponach, mydłach, szminkach itp. Parabeny występują również w jedzeniu, głównie przetworzonym(gotowe sałatki, ciasta, sosy typu ketchup czy majonez, konserwy rybneh i mięsne, lemoniadach,dżemy, konfitury, itp). Wybieraj naturalne kosmetyki i jedz zdrowo!!
 
Aluminum występuje na etykietach pod różnymi nazwami:  Aluminium Acetale,  Aluminium Chloride, Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex, Aluminium Chlorohydrex PG, Aluminium Distearate, Aluminium Sesquichlorohydrate, Aluminium Stearate, Aluminium Tristearate, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY.

para

You may have heard about the possible link between deodorant and breast cancer and recent studies that have investigated this claim. The concern is that parabens, preservatives and aluminium used in some deodorants and antiperspirants are an active ingredients in many antiperspirants and can cause breast and prostate cancer (as well as fat dairy!!). Last week I run out my aluminium free antiperspirant and I went to Boots – local pharmacy. I was surprised how wide selection of aluminium free deodorants they have. Last time I thought I only saw maybe 2 different types, one was made with natural Crystal and one which I always use called Bionsen. This time I saw at least 7 different types. I bought Sanex 0% aluminium, 0% alcohol and 0% parabens. Bionsen was good but not the best, actually the one in spray was good compering to roll-on. Strange because same brand only different structure… When I first started to using it, I had to get used to…it’s bit different then normal antiperspirant, don’t know how to describe it but it’s more wet…when you spray it underarm, it’s takes longer to dry. Good thing is that it’s effective, smells nice and it’s aluminum and parabens  free;) Still Bionsen and Sanex have long confusing list of ingredients!! Next time I will try natural Crystal and one day I will make homemade antiperspirant with coconut oil and baking soda, just waiting for the right day…;) I know how to make it but I guess I didn’t get there yet. I remember I started with fluoride free tooth paste, then aluminum free deodorant, I swapped facial and body cream with coconut oil, spirulina for face mask, castor oil, epsom salt, tea tree oil etc one day I will get to homemade antiperspirants!!

Why aluminium free?

de

There is many research showing that aluminium  found in antiperspirant is the leading cause of breast cancer. YES! Aluminium in antiperspirant!!In 2004 dr Darbe from Univeristy of Reading in England wrote article about study which showed that 18 of 20 women had aluminium presence in breast tissue. Aluminum compounds, such as aluminum zirconium and aluminum chloride, are used in many antiperspirants to shrink sweat glands and prevent wetness . Like parabens, these compounds have estrogen-like properties, and some scientists are concerned that aluminum could be absorbed through the skin and promote the growth of cancer cells (same as syntetic estrogen subscribed for some women during menopause!!) Another study in 2007 measured the aluminum content of breast tissue from 17 breast cancer patients and found that the aluminum levels were higher in the outer regions of the breast, in close proximity to where antiperspirant would be applied. However, the aluminum content of healthy breast tissue wasn’t tested. The report, published in the Journal of Inorganic Biochemistry, says: “We have confirmed the presence of aluminium in breast tissue and its possible regional distribution within the breast. Higher content of aluminium in the outer breast might be explained by this region’s closer proximity to the underarm where the highest density of application of antiperspirant could be assumed. There is evidence that skin is permeable to aluminium when applied as antiperspirant.” – Keele University (2007, September 2). Aluminum In Breast Tissue: A Possible Factor In The Cause Of Breast Cancer.  Parabens have been used in food, cosmetic and pharmaceutical products.Their use in cosmetic consumer products is more prevalent than their utility elsewhere. Products found to contain parabens include hand soap, body lotion, shampoo, conditioner, face lotion, facial cleansers, foundation, lipstick, mascara, hair spray/mousse/gel, toothpaste and sunscreen. According to FDA parabens can enter the human body through the skin and parenterally. The daily total paraben exposure for 60kg person is estimated to be 76 mg, with cosmetics and personal care products accounting for 50 mg, 25 mg from pharmaceutical products, and 1 mg from food. 
 
It’s personal choice to buy aluminium free antiperspirant. For me it’s frightening to think that applying deodorant or antiperspirant, something most people do every day and can cause cancer. I decided no to use this kinds of antiperspirants!! Educate yourself and allow you to decide for yourself, remember parabens are dangerous chemicals for humans and they were never used by humans up until relatively recent time!! You will find them in cosmetics and processed food labeled as: Aluminium Acetale,  Aluminium Chloride, Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex, Aluminium Chlorohydrex PG, Aluminium Distearate, Aluminium Sesquichlorohydrate, Aluminium Stearate, Aluminium Tristearate, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY. Use natural comsetics and eat healthy!

You will find more information here:

http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/risk/ap-deo

http://www.sott.net/article/245987-Parabens-in-Antiperspirants-May-Cause-Breast-Cancer

http://www.mayoclinic.com/health/cancer-causes/CA00085

http://www.naturalnews.com/aluminum.html

Advertisements

Leave a Reply ✿ Dodaj komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s