ABOUT ME ✿ O MNIE

agatkamoto
Urodziłam się w Polsce, od 9 lat mieszkam w Irlandii, tutaj zaczęła się moja przygoda ze zdrową żywnością. Eksperymentowanie w kuchni zawsze sprawiało mi przyjemność. Pomimo, że z wykształcenia jestem informatykiem, to dopiero w kuchni odnalazłam siebie. Uwielbiam gotować i jeść, jem to co lubię i kiedy mam na to ochotę. Zajadam się zdrową i pełno wartościową żywnością, grzeszę jak każdy, nie wyobrażam sobie życia bez kawałka czarnej czekolady….;)
Wraz z gotowaniem zrodziła się nowa pasja. Od paru lat zgłębiam wiedzę odnośnie zdrowego stylu życia, jedzenia i leczenia . Jak to mawiał Hipokrates “Przy­roda jest le­karzem dla wszys­tkich chorób”. Uważam, że jedzenie ma duży wpływ na stan naszego zdrowia i jeśli sami o nie nie zadbamy żaden lekarz nam nie pomoże. Żyjemy w czasach, gdzie pogoń za pieniądzem dla większości korporacji jest ważniejsza niż ludzkie zdrowie. Jedzenie nafaszerowane chemią a choroby wymyślane są przez ludzi dla ludzi. Nieświadomi, co tak na prawdę znajduję się na naszym talerzu, trujemy się… trujemy się bo środki masowego przekazu odwracają naszą uwagę od prawdy. Lekarstwo ma być pożywieniem, a pożywienie lekarstwem a w dzisiejszych czasach wszystko idzie w drugą stronę.
Zmiana diety może pomóc nam w wielu chorobach i innych problemach. Odpowiednie jedzenie i styl życia pomogły już tysiącom ludzi w zwalczeniu raka, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, problemach skórnych czy alergiach… Dla większości ludzi wydaję się to niemożliwe, zbyt proste i tanie żeby było prawdziwe. Dlatego zachęcam do dokształcania się z zakresu żywieniowego, nie bazowaniu na  medycznych wzorcach, dla medycyny nowoczesnej uleczanie nieuleczalnych chorób nazywane jest cudem. Zachęcam  do zmiany nawyków żywieniowych. Ja ciągle coś zmieniam, ciągle się czegoś uczę. Nie trzymam się sztywno  jednej diety. Staram się odżywiać zdrowo i świadomie, słucham mojego ciała i żyję w zgodzie z naturą. O tym wszystkim będe starała się pisać na moim blogu, zachęcam do dołączenia i dzielenia się własnymi doświadczeniami, będę inspirować i motywować.
 
Pozdrawiam serdecznie,
Agata Cudera
✿Peace✿Love✿Unity✿Respect
I was born in Poland, I’ve been living in Ireland since 2006 and here I started my adventure with healthy food. Experimenting in the kitchen always made me happy. Although I am a IT engineer by degree, I feel satisfied in the kitchen:) I love cooking and eating, I eat what I like and when I like. I eat healthy and wholesome food, committing sins like everyone else, I can not imagine life without piece of dark chocolate …:)
Along with cooking, a new passion was born. I’m exploring more knowledge about healthy lifestyles, food and natural treatments for several years now. As Hippocrates used to say, “Natural forces within us are the true healers of disease”. We live in the age where the pursuit of money for most corporations is more important than human health. Food is stuffed with chemicals and “disease invented by the people for the people”. Most of people are unaware of what they really have on the plate, they getting fooled and poisoned because mass media are distracting our attention from the truth. Let thy food be medicine and medicine be thy food and nowadays everything is backwards.
“Just look at us. Everything is backwards, everything is upside down.
Doctors destroy health, lawyers destroy justice, psychiatrists destroy minds,
scientists destroy truth, major media destroys information,
religions destroy spirituality and governments destroy freedom…”
I believe changing your diet can help in many diseases and other problems. Proper diet and right lifestyle helped thousands of people to cure cancer, diabetes, MS, skin problems or allergies… For most  people it seems to be impossible, too simple and too cheap to be real. That’s way I really encourage you to get more knowledge about food, do not trust everything they say in TV, do not trust modern medicine, do not build your knowledge on medical patterns for modern medicine, for modern doctors healing incurable diseases is called a miracle!! I encourage you to change eating habits. I always change something, I always learn something new. I do not rigidly stick to one diet. I try to eat healthily and consciously -listen to my body and live in harmony with nature. About all this I will post on my blog, I hope some of you will join me and share your own experiences, I will be inspiring and motivating.
Best regards
Agata Cudera
✿Peace✿Love✿Unity✿Respect
  
Advertisements

2 responses to “ABOUT ME ✿ O MNIE

  1. Kibicuję! 🙂 Będę z przyjemnością zaglądać na bloga w poszukiwaniu inspiracji.
    Pozdrawiam!

Leave a Reply ✿ Dodaj komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s